Rzęsistkowica

strach przed chorobą?

Rzęsistkowica nazywana także trychomonadozą jest chorobą pasożytniczną, wywołaną przez rzęsistek pochwowy, a więc pierwotniak, który bytuje w drogach moczowo-płciowych człowieka. Choroba ta przenoszona jest drogą płciową. Do zakażenia może również dojść wskutek korzystania z publicznych toalet i sauny, używania zainfekowanych ręczników, a także kąpieli w tej samej wannie, co osoba chora. Najczęstszą drogę zakażenia stanowi jednak współżycie bez zabezpieczenia z osobą chorą.

Więcej informacji o rzęsistkowicy znajdziesz na stronie poświęconej temu zagadnieniu: rzesistkowica.pl. M.in. Dlaczego trzeba leczyć rzęsistkowicę? - http://rzesistkowica.pl/dlaczego-trzeba-leczyc-rzesistkowice.php, Zapobieganie rzęsistkowicy - http://rzesistkowica.pl/zapobieganie-rzesistkowicy.php

Objawy rzęsistkowicy

Choroba ta może rozwijać się bez żadnych, charakterystycznych objawów, ale niekiedy nawet po kilku dniach od momentu zarażenia występują pewne dolegliwości. W przypadku kobiet mogą to być zatem dość obfite, pieniste upławy odznaczające się bardzo nieprzyjemnym zapachem oraz zielonowawo-żółtą barwą. Innym, typowym dla rzęsistkowicy objawem jest także pieczenie, świąd i podrażnienie okolic intymnych, a także ból podczas oddawania moczu i w trakcie współżycia. W przypadku mężczyzn natomiast występuje ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, a także podrażnienie penisa, ból w okolicach krocza i wydzielina z cewki moczowej. Rzęsistkowica znacznie częściej występuje u kobiet. W wielu przypadkach prowadzi do zapalenia pochwy, cewki moczowej, a także pęcherza moczowego. U mężczyzn choroba ta prowadzi do zapalenia cewki moczowej oraz gruczołu krokowego.

Diagnoza i leczenie

Plastry antykoncepcyjne - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

plastry antykoncepcyjne

Diagnozę rzęsistkowicy umożliwia przeprowadzenie badania mikroskopowego, mającego za zadanie wykrycie obecności żywych pierwotniaków w drogach moczowo-płciowych. Stwierdzenie choroby możliwe jest także za pomocą wyniku laboratoryjnego wydzieliny z pochwy, bądź wymazu z cewki moczowej. W niektórych przypadkach konieczne jest także przeprowadzenie dodatkowych badań potwierdzających lub wykluczających obecność innych chorób wenerycznych. Leczenie choroby polega przede wszystkim na przyjmowaniu pochodnych imidazolu i metronidazolu. Są to leki wykazujące skuteczne działanie pierwotniakobójcze oraz bakteriobójcze. Celem uniknięcia ponownego zarażenia, konieczne jest objęcie leczeniem również partnera seksualnego. Ponadto w trakcie terapii należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Profilaktyka

Aby zapobiegać zakażeniu rzęsistkiem pochwowym należy ograniczyć się do kontaktów seksualnych z jednym, stałym partnerem oraz przestrzegać zasad higieny i bezpiecznego seksu. W tym celu należy pamiętać o stosowaniu prezerwatyw, codziennym zmienianiu bielizny i dbaniu o higienę całego ciała. Ważne, aby nie korzystać z cudzych ręczników, gąbek kąpielowych, czy innych przyborów toaletowych, które mogą być zainfekowane. Należy także unikać kąpieli w brudnych wannach i basenach, a także (w miarę możliwości) unikać korzystania z toalet publicznych. Ważne, aby zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których występuje zwiększone ryzyko zakażenia. Mowa przede wszystkim o szkołach, internatach, basenach, a więc środowiskach charakteryzujących się dużym skupiskiem ludzi.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.