Reklama
- Brak miesiączki
- Wrażliwe piersi
- Zmęczenie i rozdrażnienie
- Niechęć do papierosów oraz alkoholu
- Nudności
- "Dziwny" apetyt
- Częste oddawanie moczu
- Przebarwienia
- Podwyższona temperatura ciała
- Jak postępować przy wczesnych objawach ciąży?
- Jadłospis idealny dla kobiety ciężarnej
- Przygotuj się na ciążę!
- Pierwszy trymestr ciąży
- Drugi trymestr ciąży
- Domowe testy ciążowe
- (Nie)bezpieczny katar w ciąży
- Co oznaczają skróty na badaniu USG?
- Latanie w ciąży - niebezpieczne?
- Skurcze Braxtona-Hicksa
- Rzęsistkowica
- Modny maluch
- Objawy ciąży pozamacicznej
- Badania genetyczne
- Kalkulator porodu
- Niepokojące objawy w ciąży
- Będziesz mamą? Zobacz, jak przygotować się do narodzin dziecka
- To jest ciąża! - pierwsze kroki
- Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu? Zobacz, czy to już
- W czym przechowywać zabawki dziecka
Polecamy! Kalendarz ciaży - dokładny opis ciąży tydzień po tygodniu, artykuły i poradniki dla mam.
Baza wiedzy na temat sztucznego zapłodnienia: in vitro. Poznaj etapy in vitro, rodzaje zabiegu i rokowania.
Kalkulator porodu - czy da się precyzyjnie wyznaczyć datę narodzin dziecka?
Wiele kobiet dowiadujących się o ciąży chce poznać datę narodzin dziecka. Chociaż ginekolog jest w stanie podać konkretny dzień i miesiąc, nie zawsze jest to wiążący termin. Czy zatem istnieje możliwość dokładnego wyznaczenia terminu porodu?
Jak pokazuje kalkulator porodu, ciąża trwa 9 miesięcy. Problem w tym, że nie wszyscy wiedzą, od którego momentu należy liczyć kolejne miesiące, aby poznać datę narodzin dziecka. Okazuje się bowiem, że wyznacznikiem wcale nie jest dzień nowego cyklu miesiączkowego ani też moment zapłodnienia.
Termin porodu ma charakter orientacyjny
Zgodnie z tym co pokazuje kalendarz porodu, wyznaczenie jego terminu ma wyłącznie charakter orientacyjny. Z doświadczenia wiadomo, że na rozpoczęcie akcji porodowej kobiety nie mają zwykle wpływu – to dziecko wyznacza moment, w którym chce przyjść na świat.
Dlatego ginekolog prowadzący ciążę informuje o przewidywanej dacie narodzin dziecka, licząc 40 tygodni. Jednak przyjmuje się, że rozwiązanie ciąży zachodzi najczęściej między 38 a 42 tygodniem ciąży.
Jak prawidłowo obliczyć orientacyjny termin porodu?
Najbardziej popularną metodą obliczania daty narodzin dziecka jest reguła Naegelego, na której bazuje każdy kalkulator porodu. Zgodnie z nią przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego kobieta dowiadująca się o swoim stanie w gabinecie ginekologa często słyszy, że jest w 6 tygodniu ciąży, zamiast np. w 4 tygodniu.
Jak obliczyć termin porodu zgodnie z regułą Naegelego?
- W przypadku cykli regularnych, np. 28-dniowych, do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 9 miesięcy i 7 dni.
- W przypadku cykli regularnych, np. 33 dniowych, do pierwszego dnia ostatniego okresu dodajesz 9 miesięcy i odpowiednio większą liczbę dni, tj. (33-28)+7 = 5+7 = 12.
- W przypadku cykli regularnych, np. 26-dniowych, do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajesz 9 miesięcy oraz liczbę odpowiednio mniejszą niż 7, tj. 7 - (28-26) = 7-2 = 5.
Termin porodu według badania USG
Aparatura do USG może być również pomocna w wyznaczeniu daty narodzin dziecka. I w tym przypadku termin będzie orientacyjny, chociaż może okazać się bardziej precyzyjny niż reguła Naegelego.
Termin porodu na podstawie badania USG można wyliczyć, uwzględniając kilka parametrów płodu:
- mierząc długość ciemieniowo-siedzeniową (od czubka głowy do kości ogonowej) i dwuciemieniową (szerokość głody od ciemienia do ciemienia)
- mierząc długość kości udowej, obwód głowy i obwód brzucha.
Na podstawie tych pomiarów lekarz jest w stanie oszacować datę porodu. Wyznaczanie daty porodu na podstawie badania USG jest niezwykle przydatne w przypadku kobiet mających nieregularne cykle, u których reguła Naegelego nie znajduje zastosowania.
Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)