Reklama
- Brak miesiączki
- Wrażliwe piersi
- Zmęczenie i rozdrażnienie
- Niechęć do papierosów oraz alkoholu
- Nudności
- "Dziwny" apetyt
- Częste oddawanie moczu
- Przebarwienia
- Podwyższona temperatura ciała
- Jak postępować przy wczesnych objawach ciąży?
- Jadłospis idealny dla kobiety ciężarnej
- Przygotuj się na ciążę!
- Pierwszy trymestr ciąży
- Drugi trymestr ciąży
- Domowe testy ciążowe
- (Nie)bezpieczny katar w ciąży
- Co oznaczają skróty na badaniu USG?
- Latanie w ciąży - niebezpieczne?
- Skurcze Braxtona-Hicksa
- Rzęsistkowica
- Modny maluch
- Objawy ciąży pozamacicznej
- Badania genetyczne
- Kalkulator porodu
- Niepokojące objawy w ciąży
- Będziesz mamą? Zobacz, jak przygotować się do narodzin dziecka
- To jest ciąża! - pierwsze kroki
- Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu? Zobacz, czy to już
- W czym przechowywać zabawki dziecka
Polecamy! Kalendarz ciaży - dokładny opis ciąży tydzień po tygodniu, artykuły i poradniki dla mam.
Baza wiedzy na temat sztucznego zapłodnienia: in vitro. Poznaj etapy in vitro, rodzaje zabiegu i rokowania.
Jak postępować przy wczesnych objawach ciąży?
Pierwsze objawy ciąży mają to do siebie, że wcale nie stanowią niezbitego dowodu na to, że kobieta znajduje się w odmiennym stanie. Często okazują się fałszywymi alarmami, niekiedy zaś pojawiają się przede wszystkim dlatego, że kobieta (zwłaszcza ta, która jest jeszcze bardzo młoda), nieustannie zastanawia się nad ewentualnością zajścia w ciążę i negatywnymi zmianami, jakie przyniósłby ten fakt.
Pierwsze sygnały wysyłane przez organizm kobiety ciężarnej mogą być interpretowane na wiele sposobów, nawet pojawienie się kilku z nich wymaga więc potwierdzenia. Nie oznacza to jednak wcale, że wskazane jest ich ignorowanie i życie tak, jak gdyby nie miały one miejsca, taka postawa może bowiem pociągnąć za sobą bardzo niekorzystne konsekwencje.
Tabletki antykoncepcyjne - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki
Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć podejrzewając, że jest się w ciąży wydaje się być przede wszystkim rezygnacja z alkoholu i nikotyny. Używki te szkodzą również nam samym, ich wpływ na płód i jego rozwój jest jednak jeszcze bardziej niekorzystny. Wskazane jest również zdecydowanie bardziej intensywne dbanie o siebie, organizm może bowiem potrzebować naszego wsparcia. Teraz musi przecież troszczyć się nie tylko o przyszłą matkę, ale również o dziecko, które ma dopiero przyjść na świat. Może się więc okazać, że będzie on zawodził wówczas, gdy przyjdzie mu bronić tak jedną, jak i drugą osobę przed grypą lub jesiennym przeziębieniem.
Nie można zapominać i o tym, że w czasie ciąży każdy lek może nieść za sobą trudne do przewidzenia skutki uboczne. Szkodliwe dla płodu mogą okazać się nawet te z nich, które przyjmiemy w kilka dni po zapłodnieniu, jeżeli zatem odbieramy pierwsze sygnały świadczące o ciąży, odstawienie niepotrzebnych leków powinno być dla nas odruchem bezwarunkowym. Nie wolno zapominać również o kolosalnym znaczeniu, jakie ma dla kobiety ciężarnej właściwa dieta. Dziś nie przestrzegamy już zasady naszych babek, radzących, aby w czasie ciąży jeść za dwie osoby, nie oznacza to jednak, że na początku dwudziestego pierwszego wieku pomniejszamy znaczenie, jakie ma dobre odżywianie. Organizm w szczególny sposób potrzebuje minerałów i witamin i to najlepiej tych, które są mu podawane w naturalnej postaci, a nie w formie tabletek.