Gdy nie nadchodzi miesiączka

brak miesiączki Regularne menstruacje odgrywają wyjątkowo ważną rolę w życiu kobiet. To one potwierdzają, że gospodarka hormonalna jest właściwa, stanowią też najlepszy dowód na to, że w przyszłości kobieta może sprawdzić się w roli matki. Brak miesiączki w oczekiwanym terminie bywa zatem powodem do niepokoju, choć oczywiście każda kobieta musi pamiętać o swoich indywidualnych cechach oraz o tym, że przebieg menstruacji może być u niej inny niż u jej koleżanek.

Jeszcze kilkanaście lat temu spóźniająca się miesiączka była podstawą do tego, aby zakładać zajście w ciążę, dziś jednak wiemy, że nie należy spieszyć się z rozgłaszaniem radosnej nowiny tylko dlatego, że okres spóźnia się o kilka, a nawet o kilkanaście dni. Lekarze potwierdzają, że systematycznie rośnie grupa kobiet zmagających się z niewielkimi zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety te mają duże szanse na zajście w ciąże, odstępy między kolejnymi cyklami miesięcznymi nie są jednak w ich wypadku regularne. Niekiedy nawet dwutygodniowe opóźnienie nie musi świadczyć o ciąży, trudno więc cieszyć się ze zbliżającego się terminu porodu, gdy ma się świadomość, że hormony potrafią płatać nam figle.

Antykoncepcja po stosunku - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

antykoncepcja po

Bywa zresztą, że miesiączka spóźnia się nawet tym kobietom, które wcale nie narzekają na jej nieregularne występowanie, a jednak odstępstwa od normy nie mają nic wspólnego z odmiennym stanem. Dzieje się tak z przynajmniej kilku powodów, tworzący ich listę ginekolodzy zwracają zaś uwagę przede wszystkim na rolę, jaką odgrywa w tym kontekście stres. Zycie na początku dwudziestego pierwszego wieku jest pełne niespodzianek, znakiem naszych czasów jest przy tym i to, że nie zawsze można określać je mianem niespodzianek szczególnie miłych. Kobiety zmagają się z coraz większym napięciem, musza bowiem realizować się w roli matek, przyjaciółek, żon i koleżanek, a jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na to, aby z mniejszym zaangażowaniem wykonywać obowiązki zawodowe. W przypadku, w którym napięcie jest szczególnie duże, a do tego utrzymuje się przez dłuższy czas, możliwe jest przesunięcie czasu miesiączkowania nawet o kilka tygodni.

O tym, że przedłużający się czas oczekiwania na menstruację nie musi oznaczać ciąży powinny pamiętać również te kobiety, które zrezygnowały właśnie z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, aby przywołać na świat potomka. W takim wypadku zawsze należy dać organizmowi nieco czasu, aby dostosował się do nowych warunków i nie warto przejmować się tym, że regularność cykli miesięcznych została zachwiana. Warto wspomnieć i o tym, że na regularność miesiączek niemały wpływ ma również kobieca psychika. Paradoksalnie, do opóźnienia może doprowadzić nawet sam lęk przed ciążą, zwłaszcza, jeżeli jest silny i utrzymuje się przez dłuższy czas.

Pages: 1 All
patrycja
Gdy ciąże masz w trakcie miesiączki to spółczuje..
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.