Reklama
- Brak miesiączki
- Wrażliwe piersi
- Zmęczenie i rozdrażnienie
- Niechęć do papierosów oraz alkoholu
- Nudności
- "Dziwny" apetyt
- Częste oddawanie moczu
- Przebarwienia
- Podwyższona temperatura ciała
- Jak postępować przy wczesnych objawach ciąży?
- Jadłospis idealny dla kobiety ciężarnej
- Przygotuj się na ciążę!
- Pierwszy trymestr ciąży
- Drugi trymestr ciąży
- Domowe testy ciążowe
- (Nie)bezpieczny katar w ciąży
- Co oznaczają skróty na badaniu USG?
- Latanie w ciąży - niebezpieczne?
- Skurcze Braxtona-Hicksa
- Rzęsistkowica
- Modny maluch
- Objawy ciąży pozamacicznej
- Badania genetyczne
- Kalkulator porodu
- Niepokojące objawy w ciąży
- Będziesz mamą? Zobacz, jak przygotować się do narodzin dziecka
- To jest ciąża! - pierwsze kroki
- Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu? Zobacz, czy to już
- W czym przechowywać zabawki dziecka
Polecamy! Kalendarz ciaży - dokładny opis ciąży tydzień po tygodniu, artykuły i poradniki dla mam.
Baza wiedzy na temat sztucznego zapłodnienia: in vitro. Poznaj etapy in vitro, rodzaje zabiegu i rokowania.
Gdy nie nadchodzi miesiączka
Regularne menstruacje odgrywają wyjątkowo ważną rolę w życiu kobiet. To one potwierdzają, że gospodarka hormonalna jest właściwa, stanowią też najlepszy dowód na to, że w przyszłości kobieta może sprawdzić się w roli matki. Brak miesiączki w oczekiwanym terminie bywa zatem powodem do niepokoju, choć oczywiście każda kobieta musi pamiętać o swoich indywidualnych cechach oraz o tym, że przebieg menstruacji może być u niej inny niż u jej koleżanek.
Jeszcze kilkanaście lat temu spóźniająca się miesiączka była podstawą do tego, aby zakładać zajście w ciążę, dziś jednak wiemy, że nie należy spieszyć się z rozgłaszaniem radosnej nowiny tylko dlatego, że okres spóźnia się o kilka, a nawet o kilkanaście dni. Lekarze potwierdzają, że systematycznie rośnie grupa kobiet zmagających się z niewielkimi zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety te mają duże szanse na zajście w ciąże, odstępy między kolejnymi cyklami miesięcznymi nie są jednak w ich wypadku regularne. Niekiedy nawet dwutygodniowe opóźnienie nie musi świadczyć o ciąży, trudno więc cieszyć się ze zbliżającego się terminu porodu, gdy ma się świadomość, że hormony potrafią płatać nam figle.
Antykoncepcja po stosunku - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki
Bywa zresztą, że miesiączka spóźnia się nawet tym kobietom, które wcale nie narzekają na jej nieregularne występowanie, a jednak odstępstwa od normy nie mają nic wspólnego z odmiennym stanem. Dzieje się tak z przynajmniej kilku powodów, tworzący ich listę ginekolodzy zwracają zaś uwagę przede wszystkim na rolę, jaką odgrywa w tym kontekście stres. Zycie na początku dwudziestego pierwszego wieku jest pełne niespodzianek, znakiem naszych czasów jest przy tym i to, że nie zawsze można określać je mianem niespodzianek szczególnie miłych. Kobiety zmagają się z coraz większym napięciem, musza bowiem realizować się w roli matek, przyjaciółek, żon i koleżanek, a jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na to, aby z mniejszym zaangażowaniem wykonywać obowiązki zawodowe. W przypadku, w którym napięcie jest szczególnie duże, a do tego utrzymuje się przez dłuższy czas, możliwe jest przesunięcie czasu miesiączkowania nawet o kilka tygodni.
O tym, że przedłużający się czas oczekiwania na menstruację nie musi oznaczać ciąży powinny pamiętać również te kobiety, które zrezygnowały właśnie z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, aby przywołać na świat potomka. W takim wypadku zawsze należy dać organizmowi nieco czasu, aby dostosował się do nowych warunków i nie warto przejmować się tym, że regularność cykli miesięcznych została zachwiana. Warto wspomnieć i o tym, że na regularność miesiączek niemały wpływ ma również kobieca psychika. Paradoksalnie, do opóźnienia może doprowadzić nawet sam lęk przed ciążą, zwłaszcza, jeżeli jest silny i utrzymuje się przez dłuższy czas.