Reklama
- Brak miesiączki
- Wrażliwe piersi
- Zmęczenie i rozdrażnienie
- Niechęć do papierosów oraz alkoholu
- Nudności
- "Dziwny" apetyt
- Częste oddawanie moczu
- Przebarwienia
- Podwyższona temperatura ciała
- Jak postępować przy wczesnych objawach ciąży?
- Jadłospis idealny dla kobiety ciężarnej
- Przygotuj się na ciążę!
- Pierwszy trymestr ciąży
- Drugi trymestr ciąży
- Domowe testy ciążowe
- (Nie)bezpieczny katar w ciąży
- Co oznaczają skróty na badaniu USG?
- Latanie w ciąży - niebezpieczne?
- Skurcze Braxtona-Hicksa
- Rzęsistkowica
- Modny maluch
- Objawy ciąży pozamacicznej
- Badania genetyczne
- Kalkulator porodu
- Niepokojące objawy w ciąży
- Będziesz mamą? Zobacz, jak przygotować się do narodzin dziecka
- To jest ciąża! - pierwsze kroki
- Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu? Zobacz, czy to już
- W czym przechowywać zabawki dziecka
Polecamy! Kalendarz ciaży - dokładny opis ciąży tydzień po tygodniu, artykuły i poradniki dla mam.
Baza wiedzy na temat sztucznego zapłodnienia: in vitro. Poznaj etapy in vitro, rodzaje zabiegu i rokowania.
Badania genetyczne
Niepłodność dotyka w Polsce co piątą parę starającą się o dziecko. Na szczęście jest to problem, który można wyleczyć. O niepłodności mówimy, kiedy po roku regularnego współżycia, bez środków koncepcyjnych, kobieta nie zachodzi w ciążę. Wtedy należy podjąć odpowiednie kroki.
Leczenie zaczynamy od wizyty u lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania dla obu partnerów.
Na podstawie wyników można będzie stwierdzić przyczynę niepłodności. Często zdarza się, że to mężczyzna musi podjąć leczenie, a nie kobieta. Najczęstszym powodem jest niska jakość nasienia, na którą negatywnie wpływa m.in. niehigieniczny styl życia oraz przegrzewanie jąder. U kobiet wachlarz przyczyn niepłodności jest znacznie większy: od nadmiernego wysiłku, poprzez stres i nieodpowiednie odżywianie, a na zaburzeniach hormonalnych i w funkcjonowaniu tarczycy kończąc. Proces leczenia zaczyna się od jak najmniej drastycznych metod, jak obniżenie stresu, regulacja wagi, zwiększenie dawki witamin lub zastosowanie diety.
Jeżeli przyczyna jest znacznie poważniejsza, stosuje się odpowiednie dawki hormonów, wykonuje zabieg chirurgiczny, a w najtrudniejszych przypadkach, zaleca się zapłodnienie in-vitro. Zdarza się, że przyczyny leżą znacznie głębiej. Wielu lekarzy zaleca badania genetyczne. Dzięki nim, nie tylko ustala się, dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę, ale także pomaga stwierdzić, czy nie wystąpiły zmiany materiału genetycznego u któregoś z partnerów i czy nie mogą doprowadzić do ciężkiej choroby genetycznej u dziecka. Badanie genetyczne zaczyna się od dogłębnej analizy historii rodziny, stanu zdrowia i życia codziennego. Później bada się kariotyp na podstawie limfocytów w krwi obiegowej. W miarę potrzeb uzupełnia się je badaniami molekularnymi. Najczęściej, na podstawie tych badań, wykrywa się aberracje chromosomowe. Nosicielstwo może poważnie skomplikować plany założenia rodziny. Nie eliminuje to takiej możliwości, ale zwiększa ryzyko poronień, dziecko może urodzić się z zespołem wad lub być opóźnione w rozwoju.
Tabletki antykoncepcyjne - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki
Pary z niepłodnością powinny jak najszybciej wykonywać wszystkie badania, łącznie z badaniami genetycznymi. Z pewnością nie zaszkodzą, a mogą wnieść wiele informacji potrzebnych do umożliwienia założenia rodziny.
Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)